Baca Dibi ve Çatı Deresi

Anasayfa » Baca Dibi ve Çatı Deresi

Baca Dibi Ve Çatı Deresi

Çatı Problemleri En sık yapının neresinde görülür?

1.Baca Kenarları

Günümüze kadar tarafımıza gelen akıntı şikayetlerinde genel olarak akıntıların baca kenarlarından olduğu gözlemlenmiştir. Bacalar çatı kaplamasını delerek çıktıkları için çatı zeminindeki yekpare yalıtımı ve düzeni bozan unsurlardan bir tanesidir.

Sorun tam da mevcut bacaların dip yalıtım saclarındadır. Eski yıllarda kullanılan çinko veya galvaniz sac gibi yumuşak materyaller, güneş ışığı, kiremit ağırlığı, soğuk – don olayları gibi sebepler ile formunu kaybedecek ve akıntılara sebebiyet verecektir. Burada yapılması gereken işlem baca dibi saclarının, paslanma yapmayan içi ve dışı elektrostatik 0.50 mm et kalınlığındaki sert materyalden işlenerek yerine uygulamasının yapılmasıdır. Sert materyal kullanılmaması zamanla dip yalıtım sacının kaval kısım formunu bozacak, tekrardan akıntılara sebebiyet verecektir.

2.  Çatı çıkıntılarındaki meyil dereler..

Sorun aslında baca dibi  yalıtım sacındakinin aynısı, fakat yerleşimi farklı.. Zamanla çinko ve galvaniz sac materyal zamanın etkisine maruz kalmış ve deforme olmuştur. Çözüm önerimiz yenilikçi ve paslanmaz olan malzemeden özel büküm ile yerine yenisinin montajının yapılmasıdır.

Mail dere diğer adıyla eğik dere, çatının hareketliliğine göre oluşan vadi dere olarak da tabir edilen yağmur suyu akış kanalının oluşturulmasıdır. Eskiden şimdiye kadar çatılardaki dereler çinko, bakır ve benzeri levhalar ile sağlanmaktaydı. Ankara Kenet Çatı olarak boyalı galvaniz sac sayesinde baca kenarlarını ve çatı derelerini su geçirmeyecek şekilde yapıyoruz.

Mail dere yatağı ekseninin her iki tarafında saçaktan yukarıya doğru 20-25 cm. uzaklıkta 2.5 x 3.5 cm. ebadında lata uygulaması yapılıp, dere malzemesi dere içerisini kaplayarak lataların üzerini kapatacak şekilde uygulanmalıdır. Yağışların yoğun olduğu zamanlarda kiremit üzerinden dereye inen yağmur sularının kiremit altına sızmasını engellemek gerekir.

Baca dipleri çatıda itina ile yapılması gereken kritik yerlerden biridir. Baca ölçüleri standart olmadığı için yerinde alınan ölçülerine göre malzemeler kesilerek yapılmaktadır. Baca kenarları karın biriktirdiği suyun kolay ulaştığı yerlerdir. Çatının eğimine göre akış istikameti, kar erimesi, ters yağmurlarda dikkate alınarak özen gösterilmesi lazımdır. Baca arkasında yalıtım malzemesi kiremit altına, yanlarda kiremit altına, önlerde kiremit üstüne çıkacak şekilde uygulama yapılmalı gerekirse baca etrafında lata ve çıta yardımıyla kanal oluşturulmalıdır. 

Harpuşta (küpeşte üzeri), çatı dereleri, çatı gizli derelerini de statik boyalı saçla uzun ömürlü olarak montajını yapmaktayız. Ankara Kenet Çatı olarak çatı derelerinin su yalıtımında saç yanında özel membran vb. uygulamalar yapılarak daha garantili çözümler sunuyor ve uyguluyoruz.

Fotoğraf Galerisi

Whatsapp
Ankara Kenet Çatı
Ankara Kenet Çatı
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?